Formalnie Siedlce znajdują się w województwie mazowieckim, jednak zwiedzając miasto można zauważyć tu budynki charakterystyczne również dla Podlasia. Jak ciekawie spędzić czas wolny w tym pełnym uroku miejscu?
Zwiedzanie Siedlec – atrakcje
W Siedlcach znajdują się liczne zabytki i tereny zielone, zachęcające do spacerów i wycieczek rowerowych. Na kształt miast decydujący wpływ miała jedna osoba – żyjąca w XVIII w. księżna Aleksandra Ogińska z domu Czartoryska, która miała ambicję uczynienia z Siedlec kulturalnego i gospodarczego centrum regionu. To z jej inicjatywy bywali tu król Stanisław August Poniatowski, Tadeusz Kościuszko czy poeta Julian Ursyn Niemcewicz.
Dzięki księżnej możemy do dziś zwiedzać takie zabytki jak:
- Pałac Ogińskich w Siedlcach – powstał w XVIII w. na zlecenie Kazimierza Czartoryskiego. Następnie księżna Aleksandra, która odziedziczyła kompleks pałacowy, zleciła jego przebudowę w stylu klasycystycznym.
- Ratusz – zwany pieszczotliwie przez mieszkańców Jackiem, w którym dziś mieści się Muzeum Regionalne. Na jego szczycie znajduje się posąg Atlasa dźwigającego kulę ziemską. Z nazwą ratusza i powstaniem posągu wiąże się legenda o kowalu Jacku. Mężczyzna pewnego dnia naprawił karocę księżnej, od której w czasie jazdy odpadło koło. Ogińska miała być zachwycona tężyzną fizyczną kowala, który bez problemu uniósł karocę i założył na oś nowe koło. Stał się jej ulubieńcem. Kiedy budowano ratusz, mężczyzna posprzeczał się jednak z jednym z robotników i zrzucił go z dachu. Za zbrodnię zapłacił wygnaniem, a księżna nakazała postawić na szczycie posąg Atlasa, na upamiętnienie tego wydarzenia.
- Park „Aleksandria” – należący do Czartoryskich kompleks parkowy, księżna Ogińska kazała przebudować w stylu sentymentalnym przed przybyciem do Siedlec króla. Większość zabytkowych budynków parku nie przetrwało II wojny światowej, jednak miejsce to wciąż zachwyca ze względu na bogactwo naturalne, między innymi liczące ponad dwieście lat drzewa.
Podlasie na weekend
Jakie jeszcze są w Siedlcach atrakcje? Wielbiciele zabytkowych budynków powinni zajrzeć do tutejszych kościołów: Kaplicy św. Krzyża, Kościoła pw. św Stanisława Biskupa Męczennika czy katedry.
Ponadto zwiedzając Siedlce, nie można zapomnieć o tym, że znajduje się tu jedyny w Polsce obraz El Greca. Dzieło hiszpańskiego mistrza manieryzmu zostało odnalezione przypadkiem na jednej z tutejszych plebanii.
Spędzając weekend w tym mieście, warto zapoznać się też z tutejszą ofertą kulturalną. W Siedlcach odbywa się wiele imprez cyklicznych i wystaw. Znajdują się tu również kina oraz obiekty do sportu i rekreacji (aquapark, korty tenisowe, lodowisko i inne).
Nie zapomnijmy również wypuścić się poza miasto i zwiedzić okolicę – w kierunku Rezerwatu Przyrody Stawy Siedleckie, Rezerwatu Przyrody Stawy Broszkowskie, czy dalej, w stronę Rezerwatu Przyrody Jata.
Możesz opublikować pierwszy komentarz do posta.