Poszukiwanie pracy zwykle polega na odpowiadaniu na ogłoszenia pracodawców i przechodzeniu wyznaczonej przez firmy procedury rekrutacyjnej. Niemniej coraz więcej osób woli przejąć inicjatywę i opublikować ogłoszenie, w którym informują, że rozglądają się za nową posadą. Czy autoreklama typu „szukam pracy” to dobry pomysł?
Jak szukać pracy?
Szukanie zatrudnienia często jest stresującym zajęciem. Bywa, że bezrobotny wysyła dziesiątki, a nawet setki zgłoszeń, spotykając się z brakiem odpowiedzi – nawet tej odmownej. Niemniej wyczerpujący może być udział w licznych rozmowach rekrutacyjnych. Choć nie ma jednej właściwej odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć dobrą pracę, możemy zwiększyć swoją szansę na zatrudnienie, jeśli przybierzemy aktywną postawę.
Aktywne poszukiwanie pracy – porady
Aktywne poszukiwanie pracy nie ogranicza się do przeglądania ofert i odpowiadania na ogłoszenia. Osoba poszukująca zatrudnienia między innymi:
- sprawdza zakładki „Kariera” wybranych firm. Bywa, że to jedyne miejsce publikacji ofert. Taka sytuacja dotyczy w szczególności dużych przedsiębiorstw bądź placówek państwowych, w których etat jest prestiżem;
- wysyła zgłoszenia lub podanie o pracę bezpośrednio do wybranej firmy, nawet jeśli ta nie prowadzi akurat rekrutacji. Jest to dobry sposób, jeśli zależy nam na pracy w konkretnym przedsiębiorstwie. W zgłoszeniu warto zaakcentować nie tylko swoje kompetencje i zalety jako potencjalnego pracownika, ale również wykazać się znajomością działalności firmy;
- uczestniczy w targach pracy. To dobra okazja, by zaprezentować się jak największej liczbie pracodawców. Warto o tym pamiętać szukając pracy w Siedlcach, gdzie tego typu wydarzenia odbywają się cyklicznie;
- publikuje ogłoszenie typu „szukam pracy” na przykład na portalach bądź w wyszukiwarkach ofert.
Czy warto zdecydować się na ogłoszenie „szukam pracy”? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, gdyż wszystko zależy od posiadanych kwalifikacji, a także tego, gdzie umieszczamy tekst. Jeśli będzie to portal branżowy albo przynajmniej związany z rynkiem pracy, szansa, że odpowie na przykład naciągacz jest mniejsze, niż kiedy opublikujemy je na portalu społecznościowym bądź losowym forum.
Ponadto autoprezentacja ma większy sens, jeśli mamy już w danej branży doświadczenie albo wykształcenie czy kwalifikacje – decydują one o naszej atrakcyjności dla potencjalnego pracodawcy.
Możesz opublikować pierwszy komentarz do posta.